Соціально-психологічний супровід
Соціаьно-психологічний супровід навчально-виховного процесу здійснюють:
Соціальний педагог
Стоколос
Олена Олександрівна
Практичний психолог
Козак
Ірина Василівна
РЕКОМЕНДАЦІЇ
Коронавірус: рекомендації психолога як поводитися батькам під час карантину
На час карантину, батьки стають для дітей вчителями, вихователями, лікарями і друзями, тож багатьох цікавить питання як поєднати в собі ці всі ролі та знайти вільний час для себе.
Як не втратити контроль над дітьми під час карантину?
Під час карантину, оголюються всі ваші проблеми. Раніше ви могли від них втекти на роботу або хоча б розчинитися у соціумі. Зараз тікати нікуди, оскільки ви у чотирьох стінах. Це найкращий час для того, щоб вирішити всі проблеми, які виникають у стосунках з дітьми.
Дітям не потрібен «контроль», вони природно хочуть бути хорошими та слухняними для своїх батьків. Якщо поведінка дітей виходить з-під контролю, це означає одне – ви десь недопрацювали. Десь втрачений батьківський авторитет, десь порушена ієрархія або дитина не відчуває турботи чи безумовної любові.
Контроль потрібен хіба що за режимом. Необхідно прописати план дня для дитини. Повинно бути не лише навчання! Окрім навчання, потрібно виділити час для фізичної активності, вільної гри, спланованих прийомів їжі, для релаксу і для нудьги. Нудьгу я б поставила на перше місце, бо саме у ній народжуються класні ігри, які допомагають дітям адаптуватися до нової реальності.
Чим зайняти дітей, щоб знайти вільний час для себе?
Діти займають себе самі, якщо не заважати їхньому природному розвитку. Вони вигадують власні ігри, досліджують світ і взаємодіють з батьками.
Мультики та комп‘ютерні ігри заважають дітям гратися самостійно. Мультики - це готове рішення. Не працює фантазія, дитина не розвивається. Окрім того, дитячий мозок не здатен сприймати 24 кадри за секунду. Тому виділяється гормон, який гальмує роботу мозку, щоб можна було сприймати ці 24 кадри. І при «передозуванні» мультками це гальмування переходить у реальне життя. В цьому випадку розвиток дитини страждає.
Я дуже рекомендую батькам спробувати пожити 2 тижні без мультиків. Дитина стане значно спокійнішою і навчиться розважати себе сама.
Як компенсувати дітям брак прогулянок?
Брак прогулянок компенсувати складно. Але такі умови диктує реальність. Можна відгородити частину кімнати для «прогулянок». Тримати певні іграшки лише на «території прогулянок». Це буде певна зміна обстановки.
Прогулянок ніщо не замінить. Але співставивши ризики ми розуміємо, заради чого ми це робимо.
Що не потрібно робити батькам під час карантину?
Точно не потрібно робити вигляд, що нічого не відбувається. Життя змінилось. Спершу треба цю реальність прийняти дорослим. І чим швидше ми усвідомимо, що це не змінити, тим краще.
Діти відчувають нашу тривогу, навіть якщо ми при них не розмовляємо на ці теми і приховуємо, що відбувається. Діти можуть відчувати шалену тривогу, але не ставити запитань. Важливо розуміти, що вони все відчувають і ваше мовчання лише погіршує ситуацію. Зважаючи на вік дитини і на її чутливість треба підібрати слова, щоб пояснити, що відбувається. Є речі, про які краще промовчати. А є те, до чого варто підготувати.
Це дуже індивідуально. В першу чергу, треба бачити дитину, щоб розуміти, що вона може витримати, а що – ні. Також вибір тону розмови дуже залежить від того, у якому психічному стані знаходяться батьки, наскільки вони близькі зі своїми дітьми, наскільки діти можуть відкрити своє серце батькам і т.д.
Як уберегти дітей від зараження та пояснити їм, що таке коронавірус?
Зі старшими дітьми можна бути відвертим. Але важливо видавати інформацію дозовано. Дітям точно не потрібен такий потік інформації, який мають дорослі. Спирайтесь на авторитетні джерела і контролюйте, що читають/дивляться діти. Деяка інформація може їх травмувати.
Малечі варто пояснити, що є такий вірус, який живе на дверних ручках, на підлозі, на руках та інших поверхнях. Але всі заходи безпеки повинні бути у формі гри, інакше буде складно: “Це ж весело: маска у мами, маска у тата і тобі одягнемо маску. Дивись, які ми схожі!” або “У тебе в руці сидить маленьке сонечко, яке дуже любить купатися. Тому треба купати його довго і з милом. Тоді воно буде щасливим” - найпростіші приклади. Пов’язуйте гру з улюбленими героями ваших дітей, зацікавлюйте їх, грайтеся разом.
Карантин – це час для самоосвіти та самовдосконалення
Самовиховання виникло в далекій давнині. Багато видатних діячів минулого й сьогодення розробляли й розробляють для себе індивідуальну методику самовдосконалення, що дозволяє виправляти помилки природи, розвивати потрібні моральні якості й здатності. А. В. Суворов, для прикладу, народився достатньо кволим. Мріючи про службу в армії, він ще в дитинстві став обливатися холодною водою й займатися гімнастикою. До глибокої старості великий полководець вирізнявся невтомністю й бадьорістю духу.
На всьому кращому, що створено людством, лежить відбиток особистості. Ми говоримо: закон Архімеда, естетика Аристотеля, таблиця Менделєєва, теорія відносності Ейнштейна, система Станіславського. Світову космонавтику неможливо відокремити від трьох імен – Ціолковський, Корольов, Гагарін.
Чи станете ви особистістю – це залежить тільки від вас. Наше суспільство створює умови, але суспільство не буде замість вас учити біном Ньютона або обливатися щоранку холодною водою. Особистість починається з рішучого кроку.
Людина наділена найдосконалішою біологічною системою – мозком, з яким не може зрівнятися жодна рукотворна машина чи механізм. Протягом 15-24 років він “тренується для життя” у школі, в сім’ї, соціумі. Безперечно, людина на власний розсуд розпоряджається цим унікальним капіталом. Або вдосконалить його на користь собі та суспільству або, у процесі життя не додавши нічого цінного, змарнує здібності, отримані з народження?
Процес саморозвитку та самовдосконалення починається з раціонального розподілу часу на працю та відпочинок, оскільки для одних час – це нагода для лінощів, для інших – можливість зростати фізично, розумово та духовно.
Самореалізація можлива, коли людина визначила її стратегію, шляхи особистісного розвитку і самовдосконалення. Важливими компонентами стратегії самореалізації є розбудова позитивної самооцінки, самовизначення, саморегуляція, самоосвіта і самовиховання. Бути здоровим вигідно з будь-яких точок зору. Отже, вигідним стає і раціональне харчування, і правильний режим навчання та відпочинку, що зберігає здоров’я і відіграє значну роль у попередженні захворювань.
Корисні посилання на онлайн курси,
які допоможуть вам цікаво та з користю
використати час для себе:
-
Платформа takflix.com на час карантину надасть доступ до безкоштовного перегляду нових українських фільмів;
-
Онлайн-платформа GIOS пропонує безкоштовне користування платформою для вчителів і їх класів, заведення учнів в систему і технічний супровід. Онлайн-платформа GIOS допоможе самостійно вивчати математику вдома та ефективно покращувати результати: https://gioschool.com/
-
Українська освітня платформа Prometheus також пропонує використовувати понад 100 безкоштовних онлайн-курсів (https://prometheus.org.ua/courses-catalog/) для навчання та самоосвіти на час карантину. Серед них і курси з підготовки до ЗНО для школярів, і універсальна база дисциплін, які стануть у нагоді всім, – «Наука повсякденного мислення», «Навчаймося вчитися: Потужні розумові інструменти для опанування складних предметів», «Медіаграмотність: практичні навички», «Фінансовий менеджмент», «Економіка для всіх», «Менеджмент», «Як створити стартап», «Урбаністика: сучасне місто».
-
Безкоштовна освітня платформа Khan Academy надає доступ до декількох тисяч безкоштовних мікролекцій з математики, фізики, хімії, історії, фінансів, економіки, біології, мистецтва, комп’ютерних наук тощо. Усі курси розділені на уроки, які можна переглядати незалежно від обраного вами курсу.
-
Українська студія онлайн-освіти з безкоштовними курсами, інтерактивними підручниками та спецпроєктами для всіх: від школярів та вчителів до юристів чи економістів. EdEra створює курси різних напрямів: тут і шкільна, і професійна, і громадянська освіта. Для школярів будуть корисними курси з підготовки до ЗНО і вивчення англійської.
-
Завдяки Google Arts&Culture ви можете повною мірою насолодитися віртуальними музеями світу, відвідати Помпеї за допомогою VR і познайомитися з contemporary art: https://artsandculture.google.com/
-
Віденська державна опера, яка тимчасово закрилася через заходи боротьби з коронавірусом, починає безплатно демонструвати свої вистави в режимі онлайн: https://www.staatsoperlive.com/
ПРАВА ЛЮДИНИ. ДОМАШНЄ НАСИЛЬСТВО. СТЕРЕОТИПИ.
Чи викликає заперечення той факт, що Україна – правова держава? Навряд, бо це прямо сказано в Конституції.
Що значить правова держава? Так, щоб зовсім для всіх зрозуміло, то це країна, в якій права людини ПОНАД УСЕ, іноді навіть понад писаний закон (формалізовані джерела права).
При цьому, домашнє насильство є буденністю для кожної 4 родини, відповідно до статистичних даних. Чи нормальне це в умовах правової держави?! Ну зовсім риторичне питання… А чому так?
Все починається зі стереотипів! Б’є – значить любить. Домашнє насильство – це особиста проблема родини й решти суспільства воно не стосується. Досвід роботи у сфері профілактики цього вкрай негативного явища показує, що до цих стереотипів більше схильні люди старшого покоління. Саме від них ми часто чуємо, що жінка повинна терпіти, щоб зберегти родину та не виносити сміття з хати. Студенти та молоді люди, навпаки, доволі прогресивні в цьому питанні.
А які відношення до стереотипів у школярів? Можливо, нам більшу увагу приділяти профілактиці домашнього насильства у школах? З чого почати? Такі питання ми задали собі та провели невелике онлайн-опитування (2571 респондент).
Цікаво, що майже 41% дітей вважає, що до 18 років вони безсилі перед домашнім насильством й немає в нас служби, яка може йому допомогти! 31,3% дітей дійсно вірять в стереотип щодо того, що сміття з хати виносити не можна. А для 11,6% підлітків ремінь – це допустимий метод виховання!
Позитивно те, що майже усі респонденти розуміють, що НІХТО не може заборонити їм працювати чи навчатися, а сварки та образи у родині – це не норма!
Ми вдячні всім учасникам онлайн опитування! Тепер ми знаємо свій наступний крок на шляху до побудови безпекового простору.
18 грудня 2019 року, на базі ЗДО «Білочка» Степанецької сільської ради, відбулося засідання членів методичного об’єднання соціально-психологічної служби ОТГ Черкаської області.
Зустріч спеціалістів СПС було присвячене соціальній акції «16 днів проти насильства», основними завданнями якої є привернення уваги громадськості до актуальних проблем: запобігання та протидії домашнього насильства та торгівлі людьми, а також активізація діяльності державних установ та громадських об’єднань задля поєднання зусиль щодо захисту прав людини.
Питання які розглядались:
1. Обмін досвідом спеціалістів СПС з питань профілактики, протидії та запобігання насильства в сім’ях.
2. Вивчення методів роботи, порядку взаємодії для здійснення заходів у сфері сексуального насильства над дітьми.
Під час методичного об’єднання у учасників була можливість ознайомитись із програмою «Навчіть дитину захищатися», яка запроваджена в дошкільному закладі. Крім того було прослухано та обговорено відеолекцію «Сексуальне насильство над дітьми: форми та ознаки».
Міжнародна кампанія «16 днів проти насильства»
Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Міжнародна кампанія «16 днів проти насильства» Цьогоріч девіз кампанії «Розфарбуємо світ в помаранчевий колір:🧡Покоління рівності виступає проти зґвалтувань». Головна мета кампанії – привернути увагу до чутливої теми гендерного насильства, а також об’єднати суспільство у боротьбі з ним.
Учні та вчителі ліцею долучилися до акції та провели такі заходи:
- Інформаційний дайджест «Ми проти насилля»
- Виготовлення інформаційних буклетів
- Заняття з елементами тренінгу для учнів 5-7 класів «Вчимося захищати себе від насильства»
- Акція-позитив «Наші долоньки проти насилля»
- Профілактичні бесіди з учнями початкових класів «Як захистити себе від насильства в школі»
- Заняття з елементами тренінгу для учнів 4 класу «Протидія булінгу»
18 жовтня європейська спільнота відзначає Європейський день боротьби з торгівлею людьми, який був започаткований 2007 року Європейським Парламентом як день консолідації діяльності з підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми, – особливо жінками та дітьми, – небайдужості громадськості до цього явища та візуалізації проблеми на глобальному рівні.
З метою формування в дітей розуміння того, що людська гідність, права людини є найвищою цінністю, а також попередження та формування нетерпимої поведінки, нульової толерантності до будь-яких форм експлуатації людини психологом І.В. Козак та соціальним педагогом Н.Г.Швець проведені бесіди з учнями щодо попередження торгівлі людьми. Також учні старших класів переглянули фільм «Життя на продаж» в якому прозвучали рекомендації як необхідно діяти аби не стати жертвами злочинців.
Пам’ятайте: стати жертвою торгівлі людьми може кожен, незалежно від статі, віку, рівня освіти чи кваліфікації!
Тому лише об’єднавши зусилля, ми зможемо подолати проблему торгівлі людьми у суспільстві
0 800 500 335 (116 123 з мобільного)
Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації