top of page

Інклюзивне навчання

инк.jpg

Що таке інклюзивне навчання?

 

Згідно з ЮНЕСКО інклюзивне навчання – це «процес звернення і відповіді на різноманітні потреби учнів через забезпечення їхньої участі в навчанні, культурних заходах і житті громади та зменшення виключення в освіті та навчальному процесі».  Метою інклюзивного навчання є покращання навчального середовища,  в якому вчитель і учні відкриті до різноманіття, де гарантується забезпечення потреб учнів і повага до їх здібностей та можливостей бути успішними.

 

Інклюзивне навчання означає, що всі учні можуть навчатися в школах за місцем проживання, в загальноосвітніх класах, в яких в разі необхідності їм буде надаватися підтримка як у навчальному процесі, так і з перепланування школи, класів, програм і діяльності з тим, щоб всі учні без виключення навчалися і проводили час разом.

 

Інклюзивне навчання грунтується на правах людини і принципах рівності.

Спрямоване на всіх дітей і дорослих, особливо тих, хто є виключеним з загальної системи навчання. Це процес усунення бар’єрів в системі освіти та системі підтримки.

 

Хто такі діти з особливими потребами?

Термін «діти з особливими потребами» стосується дітей до 18 років, які потребують додаткової навчальної, медичної і соціальної підтримки з метою покращання здоров’я, розвитку, навчання, якості життя, участі в громаді, тобто включення. Сьогодні в Україні немає єдиної офіційної термінології для характеристики дітей з особливими потребами.

 

Що таке інвалідність?

«Інвалідність» розглядається як «нормальне» явище, яке базується на життєвому досвіді, з системною вірогідністю прояву серед населення будь якої країни, регіону. Інвалідність за природою може бути постійною або тимчасовою. Люди з інвалідністю та їхні сім’ї мають такі ж самі права на соціальну і економічну участь в житті суспільства. Соціальне і фізичне середовище повинні бути модифіковані задля рівної участі всіх.

Бачення інклюзивного навчання.

Інклюзивне навчання означає, що всі учні отримують освіту в звичайних класах. Це не означає, що учень не може залишити клас з якихось певних причин. Кожен учень може отримати індивідуальну допомогу з того чи іншого предмету. Якщо система освіти є інклюзивною, це не означає, що учні можуть розподілятися по групам за своїми характеристиками в окремих класах на цілий день або пів дня. В інклюзивному класі можливості створюються для всіх учнів з тим, щоб вони навчалися разом.  Інклюзивне  навчання не розділяє учнів у класі.

 

Переваги інклюзивного навчання.

 Інклюзивне навчання допомагає: розвивати індивідуальні сильні сторони і таланти, приймати всіх дітей без виключення в загальноосвітню шкільну систему і суспільство, працювати над досягненням індивідуальної мети беручи участь в житті громади та їхнього класу, залучати батьків в процес навчання і життя школи, розвивати культуру поваги і належності до школи. Мати можливість навчатися і поважати різні здібності інших. Створювати дружні стосунки з іншими дітьми Позитивно впливати на школу, громаду та поважати різноманіття та включення на більш широкому рівні.

 

Спільні дії в просуванні інклюзивного навчання.

Приймати всіх дітей до загальноосвітніх шкіл та шкільного життя. Надавати всебічну допомогу учням з особливими потребами,  їх одноліткам та  вчителям в разі потреби. Дивитися на кожного учня з огляду на те, що він може, а не на те, що він не може. Створювати навчальні цілі згідно індивідуальних можливостей кожної дитини беручи до уваги, що діти можуть мати різні навчальні цілі, але навчатися разом в класі. Переобладнати школи і класи з тим, щоб вони зосереджували увагу на потенціалі кожної дитини. Сприяти сильному лідерству в особі директора школи і адміністрації. Сприяти  підготовці  вчителів, які ознайомлені з різними методами викладання. Формувати команду – директорів шкіл, вчителів, батьків, учнів та інший персонал, що працюють разом у визначенні найефективніших шляхів надання якісної освіти в інклюзивному середовищі. Підтримувати виважене ставлення до батьків, особливо до мрій батьків та цілей щодо майбутнього їхніх дітей.

 

Умови доступності закладу освіти для навчання осіб з особливими освітніми потребами

В Степанецькому ліцеї створені сприятливі умови для навчання дітей з особливими освітніми потребами,  забезпечено їх безперешкодним доступом до всіх приміщень ліцею.

На даний час в ліцеї є два  класи з інклюзивною формою навчання.

Працюють 4 асистенти вчителя.

Заклад співпрацює з КЗ «Канівський Інклюзивно-ресурсний центр Канівської міської ради Черкаської області» де можуть отримати консультації  педагогічні працівники з питань роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, батьки та учні.

Є можливість отримати додаткові освітні послуги - індивідуальні корекційно-розвиткові заняття  практичного психолога, логопеда.

Для дитини з інклюзивною формою навчання адаптовано навчальні програми та плани, створено позитивний клімат шкільного середовища.

Створено належні умови для перебування у закладі дітей з особливими освітніми потребами:

  • є пандус;

  • необхідні місця руху обладнані поручнями;

  • організовано чергування;

  • виконано  поточний ремонт туалету;

  • виконано поточний ремонт класних кімнат, спальні, ігрової.

 

Усі основні приміщення закладу мають природне освітлення, враховано використання кольорів, розташування меблів і обладнання відповідно до санітарних вимог. У закладі дотримується тепловий режим. Працює харчоблок. Забезпечується регулярність вологого прибирання, використання всіх видів провітрювання.

Шкільна та пришкільна території підтримуються в належному стані.

 

Перелік документів при влаштуванні дитини з особливими потребами у заклади освіти

 

До заяви батьків або осіб, які їх замінюють, додаються:

·  медична довідка з висновком лікаря, що дитина може відвідувати освітній заклад;

·  довідка дільничного лікаря про епідеміологічне оточення;

·  свідоцтво про народження;

·  висновок ІРЦ (ПМПК);

·  якщо дитина-інвалід - відповідні підтверджуючі документи або копії посвідчення  особи, яка одержує державну соціальну допомогу, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам»;

· копія індивідуальної програми реабілітації дитини-інваліда;

· направлення місцевого органу управління освітою (заклади дошкільної освіти).

76076262.jpg
bottom of page